Instagram

Zarówno Szydłowiecka Rada Seniorów jak i Młodzieżowa Rada Miejska to ciała doradcze powołona przez szydłowiecką Radę Miejską. Powołanie obu rad to była jedna z obietnic wyborczych obecnego burmistrza Szydłowca Artura Ludwa. 

 

O ile na początku działalności rad było o nich głośno tak w ostatnim czasie jakby ciszej, dlatego postanowiliśmy zapytać burmistrza o ich działalność. 

Do chwili obecnej Szydłowiecka Rada Seniorów odbyła jedenaście posiedzeń. W ich trakcie reprezentanci seniorów spotkali się m.in z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowcu, prezesem Ciepłowni Miejskiej, naczelnikiem Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Szydłowcu, główną księgową Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szydłowcu oraz prezesem Wodociągów i Kanalizacji. SRS objęła swym patronatem akcję "Seniorzy Seniorom" oraz "Seniorzy dla Miasta"

Dużym sukcesem działalności Szydłowieckiej Rady Seniorów jest uzyskanie przez Radę mandatu w Ogólnopolskim Parlamencie Seniorów, do którego delegatem jest przewodniczący SRS Kazimierz Zawadzki. Reprezentant SRS bierze także udział w posiedzeniach Sejmiku Senioralnego Województwa Mazowieckiego organizowanego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. W trakcie każdego posiedzenia członkowie Szydłowieckiej Rady Seniorów zgłaszają także problemy, na które napotykają na co dzień - powiedział nam burmistrz Artur Ludew. 

Młodzieżowa Rada Miejska uczestniczyła w pięciu oficjalnych posiedzeniah oraz kilkunastu spotkaniach roboczych, choć - jak mówi burmistrz - głównym kanałem komunikacji pomiędzy członkami MRM jet internet.

Do najważniejszych inicjatyw Młodzieżowej Rady Miejskiej należy niewątpliwie akcja "Razem Zadbajmy o nasz lat" w trakcie Dnia Ziemi w 2016 roku, zorganizowana wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Woli Korzeniowej oraz Nadleśnictwem Skarżysko - przypomina burmistrz. 

W niedzielę 9 lipca MRM współorganizowała "Uliczne Granie" połączone z wystawą artystów szydłowieckich oraz promocją działań szydłowieckiej autorki Olgi Wojciechowskiej. 

Prezydium Młodzieżowej Rady Miejskiej odbyło również wizytę studyjną w Urzędzie Miasta Skarżysko - Kamienna, gdzie spotkało się z przedstawicielami Prezydium Młodzieżowej Rady Miasta Skarżyska - Kamiennej w celu wymiany pomysłów. Z inicjatywy członków MRM utworzono galerię na ścianach klatki schodowej prowadzącej na wieżę szydłowieckiego ratusza. Dzięki pracy członków MRM zaktualizowano plan miasta wywieszony w kilku lokalizacjach w Szydłowcu, kolejne mapy czekają na rozwieszenie - dopowiada Artur Ludew. 

- Członkowie MRM przedstawili swoją propozycję na projekt rewitalizacji Placu Marii Konopnickiej oraz zasugerowali zmiany w koncepcji zagospodarowania zalewu w Szydłowcu. Jeszcze na te wakacje planowana jest akcja "Ściany Szydłowiec". Członkowie MRM niejednokrotnie brali udział w zbiórkach organizowanych na terenie naszego miasta oraz wspomagali organizację wydarzeń kulturalnych. Radni Młodzieżowej Rady Miejskiej chętnie odpowiadają na zaproszenia kierowane przez Urząd Miejski biorąc udział w konsultacjach społecznych dotyczących zalewu czy rewitalizacji, a także pomagają porządkować miasto korzystać z aplikacji Alertownik. Często również zgłaszają swoje sugestie na temat zmian wizualnych w mieście. Młodzież proponowała również objazdy po całej Gminie Szydłowiec, które miały na celu zlokalizowanie mankamentów infrastrukturalnych oraz estetycznych i przekazanie informacji na ich temat do Referatu Gospodarki Komunalnej. Przewodniczący MRM uczestniczył w dwóch takich objazdach - dowiadujemy się w dalszej części wypowiedzi burmistrza Ludwa. 

Burmistrz Artur Ludew prawie na sam koniec dodaje - Obie rady aktywnie włączyły się w promocję programu "Mieszkasz w Szydłowcu - Kupujesz w Szydłowcu", zachęcając mieszkańców do wyrabiania kart a przedsiębiorców do wzięcia w nim udziału. Rady chętnie biorą udział w akcjach charytatywnych takich jak zbieranie korków dla Maksa czy Szlachetna Paczka. Radni zorganizowali także spotkanie opłatkowe, które było integracją międzypokoleniową mieszkańców i pozwoliło na wymianę poglądów i pomysłów. 

- Jeśli chodzi o moją ocenę pracy Szydłowieckiej Rady Seniorów oraz Młodzieżowej Rady Miejskiej to uważam, że współpraca ta układa się dobrze. Urząd korzysta z "dodatkowych oczu i uszu" radnych, którzy nie pozostają obojętni na problemy napotkane na terenie miasta i gminy, co nie oznacza, że nie ma takich płaszczyzn działania, nad którymi należy pracować w celu ich poprawy bądź usprawnienia. Cały czas uczymy się nawzajem i na podstawie własnych doświadczeń staramy się wyciagnąć wnioski na przyszłość - zakończył obszerną wypowiedź burmistrz Artur Ludew. 

Przypominamy, że Szydłowiecka Rada Seniorów rozpoczęła swoją działalność 2 lipca 2015, a Młodzieżowa Rada Miejska 22 października 2015 roku.

Otrzymalismy również informację, że ze spotkań Szydłowieckiej Rady Seniorów i oficjalnych spotkań Młodzieżowej Rady Miejskiej sporządzone zostały protokoły, które dostępne są do wglądu u opiekuna w/w Rad Michała Kwiatka. 

Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z REGULAMINEM, naruszenie któregokolwiek punktu regulaminu może spowodować konsekwencje prawne, dlatego czasem warto się powstrzymać, www.naszszydlowiec.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Administrator portalu Nasz Szydłowiec zastrzega sobie prawo do moderowania komentarzy, które naruszają zasady Regulaminu.

Facebook

TwitterTagi

Instagram

© 2017 Wszystkie prawa zastrzeżone przez www.naszszydlowiec.pl

Oferta reklamowa