Instagram

Mazowieccy policjanci apelują o ostrożność i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Tylko podczas minionego weekendu utonął 30-latek z Łosic, który brał udział w spływie kajakowym. Natomiast policjanci nadal poszukują 14-latka, który wraz z ojcem ratował topiącą się 8-letnią kuzynkę.

 

Pamiętajmy, że alkohol, słabe rozeznanie miejsca kąpieli i brak nadzoru osób dorosłych może doprowadzić do tragedii. Tylko w tym roku na Mazowszu podczas wypoczynku nad wodą utonęło 19 osób, a od początku wakacji 9.

Wczoraj łosicka Policja została powiadomiona o zdarzeniu nad Bugiem, w wyniku którego utonął 30-letni mężczyzna. Policjanci na miejscu ustalili, że mężczyzna uczestniczył w spływie kajakowym po rzece. W pewnym momencie najprawdopodobniej chcąc wyjść na brzeg poślizgnął się i wpadł do wody. Mimo szybkiej akcji ratunkowej mężczyzny nie udało się uratować. Martwy został wyciągnięty z wody przez strażaków.

Do innego tragicznego zdarzenia doszło również w niedzielne popołudnie, nad Wisłą w powiecie garwolińskim. Nad wodą wypoczywała rodzina z 8-letnią dziewczynką. Niestety miejsce, w którym przebywali nie należało do wyznaczonych strzeżonych kąpielisk. W pewnym momencie rodzina zauważyła jak dziewczynka się topi. Na jej ratunek ruszył 14- letni kuzyn wraz ze swoim ojcem. 8-latkę udało się wyciągnąć na brzeg, jednak chłopak został wciągnięty pod wodę. Do dziś jest poszukiwany przez policjantów, ratowników i strażaków.

Te sytuacje powinny być przestrogą. Przyczyn większości wypadków nad wodą należy upatrywać w nadmiernej brawurze osób zażywających kąpieli, często połączonej z alkoholem, słabym rozeznaniu zbiornika, braku umiejętności i nieodpowiednim przygotowaniu się do pływania, niestosowaniu indywidualnych środków ochrony, ale również w braku odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad nieletnimi.

Brawura połączona z alkoholem może doprowadzić do tragedii. Pamiętajmy, że łączenie kąpieli i alkoholu jest bardzo niebezpieczne. Gdy temperatura powietrza jest wysoka, trunek szybciej uderza do głowy. Ogranicza to naszą koordynację ruchową, stajemy się bardziej rozluźnieni, a co za tym idzie – lekkomyślni.

Jeśli kąpiemy się, gdy woda jest bardzo wzburzona i powstają duże fale, osłabieni alkoholem możemy po prostu nie poradzić sobie z tym żywiołem i utonąć. Alkohol wbrew pozorom rozgrzewa nas od środka, co podczas upałów prowadzi często do problemów z krążeniem, a nawet do utraty przytomności. Rozszerzają się też pod jego wpływem naczynia krwionośne. Wówczas, jeśli wejdziemy do zimnej wody (zdarza się to nawet przy temperaturze 20-22 stopni) możemy doznać szoku termicznego. U niektórych osób dochodzi nawet do zatrzymania akcji serca.

Aby uniknąć zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą stosujmy się do kilku zasad, które w znacznym stopniu mogą poprawić nasze bezpieczeństwo: korzystajmy tylko z kąpielisk strzeżonych, stosujmy się bezwzględnie do poleceń osób nadzorujących kąpieliska i obowiązujących tam regulaminów, unikajmy „dzikich kąpielisk”, a jeżeli już decydujemy się na korzystanie z nich nie wskakujmy do wody, zwłaszcza na głowę i nie wchodźmy sami do wody, nie pozwalajmy dzieciom samodzielnie wchodzić do wody, a nawet przebywać blisko niej. Najmłodsi cały czas muszą być pod nadzorem osoby dorosłej, korzystając ze sprzętu wodnego pamiętajmy, aby był sprawny oraz o tym, aby zwłaszcza osoby, które nie potrafią pływać używały kapoków, absolutnie nigdy nie wchodźmy do wody będąc pod wpływem alkoholu. Jeżeli już dojdzie do wypadku, wzywając pomoc pamiętajmy o precyzyjnym określeniu miejsca, w którym się znajdujemy aby ułatwić dotarcie na miejsce służbom ratowniczym.  

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/M.S.

Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z REGULAMINEM, naruszenie któregokolwiek punktu regulaminu może spowodować konsekwencje prawne, dlatego czasem warto się powstrzymać, www.naszszydlowiec.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Administrator portalu Nasz Szydłowiec zastrzega sobie prawo do moderowania komentarzy, które naruszają zasady Regulaminu.

Facebook

TwitterTagi

Instagram

© 2017 Wszystkie prawa zastrzeżone przez www.naszszydlowiec.pl

Oferta reklamowa