Instagram

Całkiem niedawno przeczytałam o tym, że 14 września br. w Szydłowcu przy ulicy Piaskowej na miejscu spróchniałego krzyża ustawiono nowy. Drewno z dotychczasowego krzyża ma posłużyć jako materiał do produkcji małych krucyfiksów, które otrzymają szkoły i instytucje.

 

Według ustnego przekazu krzyż stanął w miejscu, w którym zginął ścigany przez carski patrol bojowiec PPS Jan. Jego tragiczna śmierć ma związek z wydarzeniami rewolucji toczącej się w latach 1905 – 1907 w Królestwie Polskim.

Rewolucja w latach 1905 – 1907 spowodowała w Radomskiem strajki, demonstracje i zamachy na szczególnie znienawidzonych carskich urzędników. Żądano autonomii politycznej, wolności słowa i stowarzyszeń, polskich szkół oraz ośmiogodzinnego dnia pracy. Jesienią 1905 roku strajki objęły Radom, Iłżę, Drzewicę, Białobrzegi, Warkę, Przysuchę, Zwoleń i Szydłowiec. Przekraczały granice miast obejmując również tereny wiejskie. Niejednokrotnie pociągały za sobą ofiary śmiertelne.

Krzyż z ulicy Piaskowej w Szydłowcu nie jest jedyną pamiątką rewolucyjnych wydarzeń. W 1907 roku mieszkańcy Woli Korzeniowej wystawili kapliczkę słupową wykonaną z piaskowca, zwieńczoną krzyżem. W wydrążonej wnęce znajduje się obrazek Matki Boskiej. Według relacji wiekowej mieszkanki wsi p. Izabeli Pacek: „kapliczka stoi tu, gdzie zginęli ludzie”. Bliższych informacji nie umiała udzielić. Możliwe, że śmierć tych ludzi była spowodowana wydarzeniami związanymi z rewolucją 1905 – 1907. Na szydłowieckim cmentarzu znajdziemy również ślady rewolucyjnych wydarzeń. Na jednej z tablic nagrobnych widnieje napis w języku rosyjskim: „Zdieś pokoitsia prach ziemskawo strażnika Stiepana Siemienowicza Bagura proż. 41 umier 17 janwaria 1905 g. Mir prachu twojemu. Niezbojennyj muż i otiec.” ( Tutaj spoczywają prochy ziemskiego strażnika Stiepana Siemienowicza Bagura żył 41 lat, zmarł 17 stycznia 1905 roku. Pokój twoim prochom. Niezapomniany mąż i ojciec). Być może śmierć Bagura ma jakiś związek z wydarzeniami rewolucyjnymi. Na płycie nagrobnej, znajdującej się w II kwaterze napisano, że zmarły w 1918 roku Stanisław Koziński był więźniem politycznym w 1905 roku. Na jednej z płyt napisano: „Antoni Cendrowski 1871 – 1932 bojowiec PPS, więzień zesłaniec polityczny cześć jego pamięci” .

Irena Przybyłowska - Hanusz

Artykuł dotyczący krzyża na ulicy Piaskowej mozecie przeczytać TUTAJ

fot. szydlowiecpowiat.pl 

Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z REGULAMINEM, naruszenie któregokolwiek punktu regulaminu może spowodować konsekwencje prawne, dlatego czasem warto się powstrzymać, www.naszszydlowiec.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Administrator portalu Nasz Szydłowiec zastrzega sobie prawo do moderowania komentarzy, które naruszają zasady Regulaminu.

Facebook

TwitterTagi

Instagram

© 2017 Wszystkie prawa zastrzeżone przez www.naszszydlowiec.pl

Oferta reklamowa