Instagram

Siedzę przed komputerem i szczerze mówiąc to nie wierzę w to co czytam na szydłowieckiej stronie Echa Dnia. Chodzi mi oczywiście o tekst, który pojawił się w internecie wczoraj, a z którego to dowiadujemy się o tym, że szydłowieckie kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości zarzuca Liceum Ogólnokształcącemu im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu profanację ślubowania klas pierwszych. 

 

- W trakcie uroczystości młodzież miała wznosić ręce na znak...nazistowskiego pozdrowienia - czytamy w Echu.

Pismo jakie wpłynęło do redakcji Echa Dnia podpisała Agnieszka Górska szefowa powiatowych struktur partii PiS i radna sejmiku Mazowsza. To ta sama Agnieszka Górska, którą szanuję i lubię, choć reprezentuje partię której nie akceptuję. Z całą sympatią do Pani Agnieszki, dziś muszę się z nią nie zgodzić, a wręcz skrytykować. No bo jak można w ogóle dojść do takich wniosków, że młodzież licealna i ich nauczyciele dokonali nazistowskiego pozdrowienia? Przecież to jest zdecydowany przypadek, tym bardziej, że przeglądając internet można zauważyć, że w wielu polskich szkołach uczniowie w ten właśnie sposób składają ślubowanie. Oczywiste jest jak najbardziej to, że ślubować przed sztandarem powinno się z uniesioną prawą rękę i wyciągniętymi dwoma palcami, tylko czy naprawdę warto było tę sprawę tak nagłaśniać? 

Jestem przekonany, że w całym zdarzeniu nie było złej woli i na pewno młodzież nie była "przymuszana" jak to pisze Pani radna Górska. Z całą odpowiedzialnością staję w tej sprawie po stronie dyrektora Karola Kopyckiego i nauczycieli "ogólniaka". Czy nie wystarczyło podjechać do szkoły, albo zadzwonić do dyrektora i zwrócić mu uwagę na zaistniałą sytuację? 

O Szydłowcu znów usłyszy duża część Polaków i znów w nieodpowiedni sposób. Tylko kto na tym zyska, a kto straci? Nie chcę wyrokować, ale odpowiedź wcale nie jest oczywista. 

Jeden z internautów udostępniając dziś link do artykułu w Echu napisał: "Wzorowy poradnik jak s*ać pod siebie" i to naprawdę jest świetne podsumowanie. Takim zachowaniem szydłowiecki PiS nikogo niczego nie nauczy, bo nikt nie lubi jak ktoś "s*a" we własne gniazdo. Skutek może być odwrotny, a wystarczyło to inaczej załatwić. 

Zresztą wystarczy przeczytać odpowiedzi dyrektora liceum Karola Kopyckiego, który wyraźnie wskazuje, że młodzież "Sienkiewicza" od lat wychowywana jest w duchu patriotycznym, a jeżeli ktoś ma jakieś skojarzenie to on na to wpływu nie ma. 

Poza tym, czy jest jakiś oficjalny przepis na to jak ma wyglądać ślubowanie? Bo z tego co wiadomo nawet posłowie ślubują w różny sposób, jedni podnoszą rękę do góry z dwoma palcami, a jeszcze inni rozkładają całą rękę. I które jest prawidłowe?

Uważam, że stworzono sztuczny problem, który można było załatwić w murach szkoły. Wystarczyła wizyta Pani Agnieszki Górskiej w szydłowieckich szkołach, może spotkanie z młodzieżą? wytłumaczenie zasad co jest właściwe, a co nie i wszystko byłoby ok. A Prawo i Sprawiedliwość zaistniałoby w oczach szydłowieckiego społeczeństwa jako "dobry nauczyciel", a nie "atakujący dyktator". Po tej akcji szydłowiecki Sienkiewicz dopiero teraz może mieć prawdziwe problemy z ilością uczniów...

To moje zdanie w temacie zaistniałej sytuacji. Nikt nie musi się z nim zgadzać, ale nie popadajmy też w paranoję, że każdy (może faktycznie nie przemyślany gest) to wyraz czci i chwały dla nazistów. 

Marcin Banaszczyk

portal Nasz Szydłowiec

Poniżej pełna treść pisma:

„Podczas ślubowania uczniów klas pierwszych Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu, które odbyło się na wyjazdowym spotkaniu w Oblęgorku ceremonia ślubowania została sprofanowana a polegało to na tym, że uczniowie pod okiem dyrektora szkoły Pana Karola Kopyckiego zamiast salutować do sztandaru wykonali gest łudząco podobny do gestu pozdrowienia nazistów hitlerowskich. Na zdjęciach opublikowanych przez Starostwo Powiatowe w Szydłowcu na stronie internetowej tej instytucji państwowej z tej uroczystości widać gest jaki wykonują uczniowie podczas ceremonii ślubowania. Gest ten jest identyczny do gestu jakim pozdrawiali się naziści. Zdumiewa fakt, że dziś w Polsce, która była mocno poszkodowana przez hitlerowskich nazistów gestem pozdrowienia nazistów wprowadza się młodzież w poczet uczniów Polskiej Szkoły.

Składamy protest na ręce Starosty Szydłowieckiego Pana Włodzimierza Górlickiego, który jest bezpośrednio odpowiedzialny jako przedstawiciel państwa za nadzór nad szkołami w tym Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu. Ten bulwersujący fakt nie może pozostać bez echa a winni profanacji powinni zostać ukarani.

Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu ma kłopoty z naborem uczniów, a teraz w tak przykry sposób przymusza się młodzież pod okiem dyrekcji szkoły do profanowania ślubowania uczniowskiego co także wpływa na wizerunek szkoły. Salutowanie na sztandar według ceremoniału wygląda w ten sposób, że uczeń wyciąga rękę na wprost i ma wyciągnięte tylko dwa palce wskazujący i środkowy a w tym wypadku ślubowanie zostało zakłamane, przeinaczone i zbezczeszczone i uważamy je za nieważne.

Żądamy wyciągnięcia odpowiedzialności służbowej od Starosty Włodzimierza Górlickiego, a także dyrektora Pana Karola Kopyckiego oraz pedagoga szkolnego Pani Magdaleny Hebdy i nauczycieli Agaty Kucfir i Dawida Figarskiego obecnych podczas ślubowania i akceptujących to naganne zdarzenie. Należy także stwierdzić fakt, że zdjęcia zamieszczone przez moderatora strony internetowej Starostwa Powiatowego w Szydłowcu naszym zdaniem musiały zostać zatwierdzone przed umieszczeniem przez władze Starostwa, które nie zareagowały w żaden sposób na zaistniałą sytuację” – pisze Agnieszka Górska."

Pełna treść artykułu w Echu Dnia - TUTAJ.

Informacja i foto: Echo Dnia

Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z REGULAMINEM, naruszenie któregokolwiek punktu regulaminu może spowodować konsekwencje prawne, dlatego czasem warto się powstrzymać, www.naszszydlowiec.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Administrator portalu Nasz Szydłowiec zastrzega sobie prawo do moderowania komentarzy, które naruszają zasady Regulaminu.

Facebook

TwitterTagi

Instagram

© 2017 Wszystkie prawa zastrzeżone przez www.naszszydlowiec.pl

Oferta reklamowa