Instagram

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu tradycyjnie przyłączyło się do obchodów Międzynarodowej Nocy Muzeów, zapewniając gościom w sobotnie popołudnie i wieczór 20 maja 2017 roku wiele atrakcji.

 

Od godziny 16. do północy trwało indywidualne zwiedzanie wystawy stałej Instrumenty... - zobaczyć i usłyszeć tradycję oraz wystawy czasowej W blasku królewskiego wizerunku ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum. Liczna grupa osób przybyła na zaplanowane w programie zwiedzanie z przewodnikiem, podczas którego, Bogumiła Wilk- Olesińska, opowiedziała o unikatowych instrumentach ludowych zgromadzonych w Muzeum oraz o wizerunkach królów elekcyjnych od Zygmunta III Wazy do Stanisława Augusta Poniatowskiego i przedmiotach sztuki użytkowej z okresu ich panowania zaprezentowanych na wystawie czasowej.

Na Sali Kominkowej Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów odbył się koncert Kapeli Brodów w składzie: Witek Broda – skrzypce, Tolek Broda – basetla, Marta Maślanka – cymbały, Jacek Mielcarek – klarnet, saksofon i fagot, Kuba Mielcarek – kontrabas i Mirek Ładoś – dżaz. Muzycy rozpoczęli koncert od wykonania lirycznego marsza poświęconego zmarłemu kilka dni wcześniej Janowi Brodzie a następnie w brawurowo i energetycznie zagrali, polonezy, mazurki, polki i oberki, oraz tańce żydowskie. Publiczność nagrodziła muzyków owacją na stojąco.

Po koncercie organizatorzy zaprosili chętnych na muzealną noc tańca, podczas której Kapela Brodów i Kapela Zdzisława Kwapińskiego przygrywały tańczącym niemal do północy. Goście Muzeum w tą niezwykłą noc mieli także okazję obejrzeć film dokumentalny Muzeum utracone przywraca pamięć o wojennych losach najcenniejszych skarbów kultury narodowej w tym między innymi: wawelskich arrasów, Szczerbca, Biblii Gutenberga i wielu wybitnych dziełach malarstwa i sztuki użytkowej.

Tegoroczna Noc Muzeów w Szydłowcu zgromadziła nie tylko mieszkańców Szydłowca, którzy przybywali całymi rodzinami, ale również gości z innych miast Polski jak Warszawa, Radom czy Kielce.

MLIM IP S 074

MLIM IP S 091 

MLIM IP S 116 

fot. Inga Pytka - Sobutka 

info: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych

Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z REGULAMINEM, naruszenie któregokolwiek punktu regulaminu może spowodować konsekwencje prawne, dlatego czasem warto się powstrzymać, www.naszszydlowiec.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Administrator portalu Nasz Szydłowiec zastrzega sobie prawo do moderowania komentarzy, które naruszają zasady Regulaminu.

Facebook

TwitterTagi

Instagram

© 2017 Wszystkie prawa zastrzeżone przez www.naszszydlowiec.pl

Oferta reklamowa