Instagram

13 czerwca 2017 roku w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu uczniowie I i III klasy stolarskiej z Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wraz z mistrzami Zbigniewem Butrynem z Janowa Lubelskiego oraz Piotrem Sikorą z Kuźnicy k. Przysuchy zaprezentowali efekty swojej wytężonej pracy – skrzypce dłubane i klejone.

 

Na spotkanie podsumowujące Warsztaty budowy skrzypiec ludowych przybyli również Maria Michajłow - Dyrektor Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza, Sławomir Drabik - Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz nauczyciele klas stolarskich Arkadiusz Tarka i Bolesław Cender oraz inni zainteresowani uczniowie wraz ze swoimi opiekunami z ZS im. KOP w Szydłowcu.

Podczas spotkania twórcy instrumentów – mistrzowie i uczniowie – opowiedzieli o procesie powstawania skrzypiec, nowych technikach, których się nauczyli oraz o trudnościach, z jakimi spotkać się może początkujący ludowy lutnik. Etapy budowy były ukazane również w formie projekcji fotografii wykonanych na warsztatach. Zbigniew Butryn zaprezentował wykonane egzemplarze skrzypce metodą tzw. dłubaną wraz z uczniami klasy I oraz wydobył z nich dźwięki grając melodię ludową ze swojego regionu. Piotr Sikora opowiedział o procesie powstawania skrzypiec metodą tzw. Klejoną, które pod jego kierunkiem wykonali młodzi stolarze z klasy III. Budowniczy ten, który jest również muzykantem wykonał na nowo stworzonym instrumencie melodię charakterystyczną dla swojego regionu. Spotkanie warsztatowe moderowała Katarzyna Zedel – specjalista do spraw zbiorów w szydłowieckim Muzeum. Wszyscy uczestnicy Warsztatów budowy skrzypiec ludowych otrzymali dyplomy i gratulacje z rąk Dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – dr Anety Oborny. Młodzi stolarze byli zachwyceni, że instrumenty, które wykonali wraz z mistrzami tak pięknie grają. Może wśród nich jest przyszły lutnik?

Ostatnim etapem spotkania było zwiedzanie ekspozycji stałej oraz czasowej szydłowieckiego muzeum, podczas którego młodzi ludzie zapoznali się ludowym instrumentarium oraz z wizerunkami królów Polski zgromadzonymi na ekspozycji pt. W blasku królewskiego wizerunku.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu "Ludowe stradivariusy" dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

budowaskrzypiec2

Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z REGULAMINEM, naruszenie któregokolwiek punktu regulaminu może spowodować konsekwencje prawne, dlatego czasem warto się powstrzymać, www.naszszydlowiec.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Administrator portalu Nasz Szydłowiec zastrzega sobie prawo do moderowania komentarzy, które naruszają zasady Regulaminu.

Facebook

TwitterTagi

Instagram

© 2017 Wszystkie prawa zastrzeżone przez www.naszszydlowiec.pl

Oferta reklamowa