Instagram

Z radością dzielimy się wiadomością, że Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zostało szczególnie docenione podczas tegorocznej edycji konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – WIERZBA”. W kategorii „Muzealny projekt otwarty” zostało laureatem I nagrody za „V Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych”.

 

W ciągu ostatnich pięciu lat muzeum było dziewięciokrotnie nagradzane oraz wyróżniane w prestiżowych konkursach, ministerialnych i regionalnych. W tym roku jest laureatem konkursu po raz dziesiąty w historii instytucji.

„V Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych” powrócił po 11 latach do szydłowieckiego muzeum, aby na nowo docenić tradycyjne formy, pobudzić budowniczych do kontynuowania ich twórczej aktywności i uaktualnić wiedzę z zakresu instrumentarium całej Polski. Od maja 2016 roku do siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu napływały instrumenty z całego kraju. Ostatecznie do V edycji Konkursu przystąpiło 38 uczestników zgłaszając 144 różnorodne instrumenty i narzędzia muzyczne. W Jury zasiadali najwybitniejsi etnomuzykolodzy z różnych ośrodków naukowych w kraju oraz specjaliści z dziedziny polskich instrumentów ludowych: prof. Ewa Dahlig – Turek, prof. Piotr Dahlig, prof. Zbigniew Przerembski, dr Aneta Oborny i Piotr Piszczatowski. Finałowym etapem projektu było otwarcie wystawy pokonkursowej „Warsztat, materia, dźwięk”, które stało się okazją do spotkania z budowniczymi ludowych instrumentów muzycznych z całej Polski i muzyką tradycyjną z reprezentowanych przez nich regionów. „Warsztat, materia, dźwięk´- wystawa V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych była udostępniona zwiedzającym od 9 grudnia 2016 do 31 marca 2017 r. W ramach projektu muzeum zorganizowało również warsztaty budowy gwizdków ceramicznych dla uczniów klas I i II szkół podstawowych. Zajęcia warsztatowe budowy najprostszych narzędzi dźwiękowych prowadzili Anna i Rajmund Kicmanowie, zajmujący się ceramiką od ponad 20 lat (laureaci konkursu). Kolejnym działaniem popularyzatorsko w ramach projektu było spotkanie z wybitnym etnomuzykologiem z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dr hab. Zbigniewem Przerembskim oraz muzykantami z regionu radomskiego.

W tej kategorii uhonorowane zostały również: Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Stacja Muzeum, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie, Muzeum Narodowe w Warszawie. W ramach XI edycji konkursu zgłoszono 86 zdarzeń muzealnych zorganizowanych w 2016 r.

info: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych 

mlimnajlepsze1

Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z REGULAMINEM, naruszenie któregokolwiek punktu regulaminu może spowodować konsekwencje prawne, dlatego czasem warto się powstrzymać, www.naszszydlowiec.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Administrator portalu Nasz Szydłowiec zastrzega sobie prawo do moderowania komentarzy, które naruszają zasady Regulaminu.

Facebook

TwitterTagi

Instagram

© 2017 Wszystkie prawa zastrzeżone przez www.naszszydlowiec.pl

Oferta reklamowa