Instagram

3 czerwca 2017 roku w Szydłowcu miał miejsce VIII Turniej Szachowy "Ziemi Odrowążów". Organizatorem turnieju był Powiat szydłowiecki a współorganizatorami powiaty : konecki i opoczyński oraz klub szachowy "Wieża" Szydłowiec.

 

Po roku przerwy zawody poprowadził ponownie Marian Frąk, który był kierownikiem turnieju i zarazem sędzią rundowym w grupie juniorów młodszych. Sędzią głównym był Jacek Sieczkowski z Radomia- sędzia klasy państwowej. Zawody miały charakter międzywojewódzki, uczestniczyli w nim szachiści z 3 województw mazowieckiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. Były reprezentowane wszystkie powiaty dawnej ziemi Odrowążów: szydłowiecki, konecki, przysuski, opoczyński i skarżyski. Przyjechali szachiści z Kielc i Radomia.

W grupie open zagrało łącznie 33 zawodników z mistrzem FIDE Leszkiem Bakalarzem z Kielc. Wśród nich znalazły się dwie szachistki Milena Barszcz z Radomia i Danuta Krupecka-Czarkowska (świętokrzyskie). W grupie tej ufundowano 6 nagród głównych. Walka na szachownicach była emocjonująca i wyrównana, rozstrzygnięcie zapadło w ostatniej 7 rundzie, a do walki o zwycięstwo włączyli się zawodnicy z różnych regionów. Ostatecznie lepszą punktacją pomocniczą zwyciężył Wojciech Urban z Kielc. Końcowa tabela grupy A- open w zakresie czołówki przedstawiała się następująco:

1. Wojciech URBAN (Kielce)- 6 pkt. (z 7)

2. Leszek Bakalarz (Kielce)- 6 pkt.

3. Konrad Kądziela (Radom)- 5 pkt.

4. Kazimierz Michalski (Przysucha)- 5 pkt.

5. Dariusz Żurek (Chlewiska )- 5 pkt.

6. Jerzy Siek (Skarżysko Kość.)- 5 pkt.

Oprócz wymienionych wyżej nagrodzono (nagrody specjalne) najlepszych szachistów z poszczególnych powiatów, stanowiących d. ziemię Odrowążów: koneckiego- Andrzeja Słokę( 11 miejsce w turnieju), szydłowieckiego- Dariusza Żurka ( 5 miejsce), skarżyskiego - Jerzego Sieka (6 miejsce), przysuskiego- Kazimierza Michalskiego (4 miejsce) i opoczyńskiego - Konrada Krupińskiego (7 miejsce). Ponadto wyróżniono jedynego juniora w grupie open Michał Olesińskiego z "Kordiana" Bliżyn (wysokie 8 miejsce w turnieju i uzyskanie IV kat. szachowej), obydwie występujące szachistki i najstarszego zawodnika Franciszka Kluska (82 lata) z Sadku, gm. Szydłowiec. W uroczystości zakończenia turnieju i wręczenia nagród wziął udział m.in. Adam Włoskiewicz - Wicestarosta szydłowiecki.

Nie mniej emocjonujący był turniej grupy B - juniorów młodszych (szkoły podstawowe do IV kat. włącznie). Wystąpiło w nim łącznie 15 zawodników, w tym 3 szachistki. Zawodnicy reprezentowali głównie Szydłowiec ( zwłaszcza UKS "Korona" i KS "Alternatywa") ale byli też szachiści z Radomia, Skarżyska Kam., z gm. Chlewiska i Jastrząb. W końcowej fazie (rundy 6-7) walczyło tu o zwycięstwo zwłaszcza 2 juniorów Michał Orlicki z Kużni Kol. gm. Jastrząb i Szymon Żurek z Woli Zagrodniej, gm. Chlewiska. Ostatecznie zwyciężył Michał Orlicki, ale zadecydowała o tym dopiero 4-ta w kolejności punktacja pomocnicza, tzw. progres. Czołówka końcowa w tej grupie przedstawiała się następująco:

1. Michał ORLICKI (Jastrząb - UKS "Korona" Szydłowiec)- 6 pkt.

2. Szymon Żurek (Chlewiska)- 6 pkt.

3. Maciej Kowalczyk (Szydłowiec- UKS "Korona")- 4,5 pkt.

4. Rafał Ząbecki (Radom)- 4,5 pkt.

5. Wiktor Mazur (Szydłowiec- KS "Alternatywa")- 4 pkt.

6. Bartosz Kaluga (Szydłowiec)- 4 pkt.

Najlepszą szachistką w tej grupie, którą wyróżniono, była Ewelina Gozdecka z Szydłowca. W grupie tej aż 6 zawodników wypełniło normy na kategorie szachowe: na najniższą V kat. Oskar Berus, Bartosz Kaluga, Ksawery Dąbrowa i Maria Molińska, na wyższą IV kat. Maciej Kowalczyk i Wiktor Mazur. Dodać należy, że i w grupie A - open też zostały wypełnione normy na kategorie szachowe : Michał Olesiński z Bliżyna- IV kat. , o czym już była mowa wyżej, i Konrad Krupiński z pow. opoczyńskiego- IV kat. Zwycięzcy i czołówka otrzymali nagrody, a wszyscy pozostali- nagrody pocieszenia. Wyróżniono też najmłodszego zawodnika Piętaka Bartosza ze Skarżyska Kam. (8 lat). Marianowi Frąkowi kierownikowi turnieju wręczono nagrodę Polskiego Związku Szachowego - herb Związku wraz z umieszczoną obok jego i szachisty z USA D.Bowna kompozycją szachową, która uzyskała II nagrodę w konkursie PZSzach. za 2014 rok i została przekazana do albumu FIDE.

Turniej "Ziemi Odrowążów" ma już dużą tradycję. W 2010 roku jego pomysłodawcami byli Marian Frąk z Szydłowca i ówczesny red. nacz. kwartalnika "Ziemia Odrowążów" w Końskich - Emilian Niemiec. W turniejach grali wielokrotnie mistrzowie FIDE, w tym zagraniczni, Grażyna Szmacińska- mistrzyni międzynarodowa i inni świetni szachiści. W jednym z nich ustalono rekord frekwencji- 87 zawodników łącznie. Tegoroczną edycję należy również uznać za udaną. Stworzyła ona możliwości do dalszego rozwoju młodego pokolenia szachistów. Turniej jest znany w regionie, a także w Polsce. Grają w nich również szachiści niepełnosprawni.

Informuje: Marian Frąk - KSz. "Wieża" Szydłowiec, kierownik turnieju.

Foto: Michał Kojara

Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z REGULAMINEM, naruszenie któregokolwiek punktu regulaminu może spowodować konsekwencje prawne, dlatego czasem warto się powstrzymać, www.naszszydlowiec.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Administrator portalu Nasz Szydłowiec zastrzega sobie prawo do moderowania komentarzy, które naruszają zasady Regulaminu.

Facebook

TwitterTagi

Instagram

© 2017 Wszystkie prawa zastrzeżone przez www.naszszydlowiec.pl

Oferta reklamowa