Instagram

Co najmniej czternastu „nowych” szachistów to plon działania „Szydłowieckiej Kuźnicy Szachowej” w roku szkolnym 2016/2017. Pod tym hasłem kryje się projekt edukacyjny autorstwa Klubu Sportowego ALTERNATYWA, wspierany finansowo przez Powiat Szydłowiecki i Gminę Szydłowiec.

 

W ramach tej inicjatywy zorganizowano 28 treningów oraz trzy turnieje, podczas których pod okiem trenera Jacka Sieczkowskiego z Radomia, podstawowych zasad gry, taktyki szachowej i zachowania przy szachownicy uczyły się dzieci z Szydłowca i okolicznych miejscowości. Cotygodniowe zajęcia odbywały się na terenie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Szydłowcu i wzięło w nich udział ponad trzydzieścioro młodych szachistów. W trakcie treningów prowadzone były także wewnętrzne rozgrywki w formie „turnieju drabinkowego”, ustalające wewnętrzny ranking uczestników naszych spotkań. Na koniec sezonu trójka z nich, zajmująca najwyższe miejsca, tj.: Jakub Sroka, Bartosz Król i Julia Czajkowska – została nagrodzona sfinansowanym przez „Alternatywę”, 10-cio dniowym pobytem na koloniach szachowych, organizowanych przez Polski Związek Szachowy. W tym roku centralną akcję „Wakacje z Szachami” zlokalizowano w Szydłowcu (co świadczy również o tym, że wysiłki popularyzacyjne tutejszego środowiska szachowego są zauważane i doceniane). Udział w koloniach - obok wymienionych powyżej - dzięki staraniom naszego klubu - wezmą jeszcze Wiktor Mazur i Michał Orlicki z UKS Korona. Bardzo cieszymy się z tego, że dzieci z Szydłowca będą miały okazję uczyć się i integrować z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach.

14 czerwca, tuż przed świętem Bożego Ciała, odbyło się uroczyste zakończenie sezonu treningowego 2016/17. Jego najważniejszym punktem był rozegrany miniturniej szachowy, w którym wystartowało czternastu zawodników – wychowanków K.S. ALTERNATYWA. Rozegrano 5 rund turniejowych , z których każda – zwyczajowo - była bardzo emocjonująca, a układ na podium zmieniał się niemalże do ostatniej chwili. Warte podkreślenia jest jednak to, że jeszcze rok temu większość z uczestników turnieju nie umiała nawet nazwać prawidłowo figur szachowych, a dziś te same dzieci potrafią już rozgrywać do końca swoje partie - z zegarem i pełnym zapisem. Poznały specyfikę turnieju szachowego. Potrafią odnaleźć się wśród innych szachistów i opanowały podstawy szachowego savoir vivre... Dużo to, czy mało? Nie nam oceniać. Jednak pewnym wydaje się, że choć do prawdziwego mistrzostwa bardzo im jeszcze daleko, to zrobiły w tym kierunku już pierwszy, wielki krok.

Poniżej przedstawiam wyniki turnieju pod żartobliwym tytułem „Na koniec Szkoły”:

1. Dawid Mosiołek – klasa 3c

2. Wiktor Mazur – klasa 4s

3. Jakub Sroka – klasa 1a gimn.

4. Szymon Ruzik – klasa 4s

5. Julia Czajkowska – klasa 1a gimn.

Dalsze miejsca zajęli: Oskar Berus, Wojtek Rogala, Bartosz Kaluga, Wojtek Parszewski, Ala Kwiecień, Paweł Kaczmarczyk, Filip Ruzik, Cyprian Czajkowski i Julia Mazur.

Dyplomy, nagrody i upominki wręczone uczestnikom turnieju, ufundował K. S. ALTERNATYWA. Organizator dziękuje za wszelką okazaną pomoc ze strony gospodarza obiektu – Zespołu Szkół im. JP II w Szydłowcu, w osobie wicedyrektorki – Pani Dyrektor Marianny Łaski.

Zapraszamy na kontynuację naszej akcji w przyszłym roku szkolnym. Życzymy wspaniałych wakacji i udanego wypoczynku.

alternatywapodsumowanie2

 

Prezes K.S. ALTERNATYWA – Wojciech Bednarczyk

Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z REGULAMINEM, naruszenie któregokolwiek punktu regulaminu może spowodować konsekwencje prawne, dlatego czasem warto się powstrzymać, www.naszszydlowiec.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Administrator portalu Nasz Szydłowiec zastrzega sobie prawo do moderowania komentarzy, które naruszają zasady Regulaminu.

Facebook

TwitterTagi

Instagram

© 2017 Wszystkie prawa zastrzeżone przez www.naszszydlowiec.pl

Oferta reklamowa