Instagram

Rozgrywki warcabowe w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Szydłowcu nie są nowością. Prowadzone są bowiem od 10-ciu lat. Natomiast szachy zostały włączone do sportowej integracji niepełnosprawnych niedawno.

W dniach 7-12 lipca 2017 r. odbyły się po raz pierwszy Mistrzostwa WTZ w szachach. Do rywalizacji stanęło 7 szachistów, w tym 2 zawodniczki. Mistrzostwa odbyły się z inicjatywy klubu szachowego "Wieża" Szydłowiec i Warsztatów. Fundatorzy nagród to: klub 'Wieża", WTZ i Marek Plewa (wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Szydłowca). Zawody prowadził i sędziował Marian Frąk.

Rywalizacja sportowa w warsztatowych szachach była interesująca. Do faworytów należeli Michał Kojara (aktualny mistrz w warcabach) i Piotr Podsiębierski (aktualny wicemistrz warcabowy). Oni też nadawali ton zmaganiom szachowym w tych pierwszych mistrzostwach i zmieniali się na prowadzeniu po kolejnych rundach, których rozegrano 7. Do walki o podium włączyli się również Tomasz Karczewski i niespodziewanie Krzysztof Adamczyk. Zwyciężył Piotr Podsiębierski, tytuł wicemistrza wywalczył Michał Kojara (sekretarz "Wieży"), a 3 miejsce przypadło w udziale Krzysztofowi Adamczykowi. Najlepszą zawodniczką turnieju została Monika Rokita. Nieoficjalnie drużynowo klasyfikacja przedstawiała się następująco: 1. Gm. Chlewiska- 9 pkt. 2.Gm. Jastrząb- 6,5 pkt. 3. Gm. Szydłowiec- 5 pkt. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody pieniężne i rzeczowe oraz słodycze. Rozwój szachowy niepełnosprawnych będzie stałą troską na najbliższe lata. Kojara i Podsiębierski już od pewnego czasu reprezentują region szydłowiecki w zawodach szachowych na zewnątrz ( a także skutecznie w warcabowych). Podczas uroczystości zakończenia mistrzostw z udziałem kierownika WTZ Łukasza Rejka, Marka Plewy i Mariana Frąka wręczono również upominek dla uczestniczki szydłowieckich Warsztatów Terapii Moniki Kałużyńskiej za napisane piękne limeryki (zresztą nie od dziś bierze ona do ręki pióro). Z dziennikarskiego obowiązku podaję do wiadomości całą końcową tabelę turnieju szachowego.