Instagram

Papież Franciszek przyznał jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej, medal „Pro Ecclesia et Pontifice” – Zygmuntowi Wolszczakowi, który od 54 lat jest organistą. Najpierw grał we Wrzeszczowie, a następnie od pięciu dekad w Jastrzębiu. Medal wręczył biskup Henryk Tomasik.

 

– Od dziecka uwielbiałem, jak ludzie śpiewali w kościele, szczególnie po łacinie. Jak chór śpiewał, to ja odwracałem się i słuchałem. Tak mi się to podobało. Kiedyś jeden pan powiedział do mojego taty: twój syn będzie organistą. Ja wtedy w takie coś nie wierzyłem. Modliłem się codziennie do Matki Najświętszej, żeby wybrała mi zawód. Codziennie dziesiątek różańca odmawiałem. I tak się stało – wspominał Zygmunt Wolszczak na antenie Radia Plus Radom. Obecnie gra, śpiewa i prowadzi czterogłosowy chór.

Grania na organach nie traktuje jako pracy, ale jako służbę Bogu. – Cały czas cieszę się, że mogę służyć Bogu przez swój śpiew, przez moją muzykę. Codziennie ofiaruję się Matce Najświętszej i to życie tak płynie lekko – powiedział organista.

– Ostatni wychodzi z kościoła, bo zostaje na modlitwę. Widać w nim Bożego człowieka – powiedział o Zygmuncie Wolszczaku proboszcz parafii, ks. Zbigniew Tuchowski.

O krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice” wnioskował do papieża ks. bp Henryk Tomasik, a poprzedziły to starania jastrzębskiego proboszcza ks. Zbigniewa Tuchowskiego i jego poprzednika śp. prał. Tadeusza Lizińczyka. O orderze papieskim, staraniach o odznaczenie Zygmunta Wolszczaka i jego zasługach mówi ks. prałat Albert Warso z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, który pochodzi z jastrzębskiej parafii. – W 25-letniej historii diecezji radomskiej Ojciec Święty dopiero drugi raz przyznał takie wyróżnienie – zauważył ks. Warso. – Pan Zygmunt jest przykładem katolika świeckiego. Ks. Lizińczyk pisał wprost, że jego postawa jest pięknym świadectwem wobec duszpasterzy i mieszkańców parafii – dodał ks. Warso. 

VIDEO z wręczenia

wolszczak2

info: Katolicka Agencja Informacyjna

foto: Parafia Jastrząb

Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z REGULAMINEM, naruszenie któregokolwiek punktu regulaminu może spowodować konsekwencje prawne, dlatego czasem warto się powstrzymać, www.naszszydlowiec.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Administrator portalu Nasz Szydłowiec zastrzega sobie prawo do moderowania komentarzy, które naruszają zasady Regulaminu.

Facebook

TwitterTagi

Instagram

© 2017 Wszystkie prawa zastrzeżone przez www.naszszydlowiec.pl

Oferta reklamowa