Instagram

29 maja 2017r. uczniowie klas piątych naszej szkoły pod opieką pań: Anny Zawadzkiej, Edyty Nowakowskiej, Agnieszki Kaczmarek i pana Rafała Araka odwiedzili Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bp Jana Chrapka w Marculach.

 

Celem tego wyjazdu było poznanie zasobów botanicznych tamtejszego arboretum (ogród dendrologiczny). Zajęcia z młodzieżą poprowadził doświadczony leśnik - pan Hubert Ogar.

Przewodnik na początku przeprowadził z dziećmi pogadankę na temat różnorodności gatunkowej roślin w naszym kraju, pokazał wystawę fotograficzną z ogrodu oraz maleńkie muzeum - izbę przyrodniczo - leśną, gdzie zgromadzono eksponaty roślin, zwierząt i owadów występujących w Puszczy Iłżeckiej. Potem uczniowie obejrzeli film o znaczeniu drzew w przyrodzie i konieczności ochrony lasu.

Największym zainteresowaniem jednak cieszyło się zwiedzanie poszczególnych kwater z roślinami. Dzieci miały możliwość podziwiania roślin charakteryzujące się wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi, gatunków rodzimych drzew, krzewów i bylin oraz pnączy znajdujących się pod ścisłą ochroną. Na mostku przerzuconym nad oczkiem wodnym rozpoznawały gatunki organizmów żyjących w wodzie. Duże zainteresowanie wzbudziły zakątki z egzotyczną florą. Zgromadzono tam różnokolorową kolekcję magnolii, różaneczników i azalii, a także araukarie i metasekwoje chińskie. Tradycyjnie, jak wszyscy zwiedzający, cała grupa przytuliła się do najstarszego dębu szypułkowego zwanego "Marcelem", stanowiącego pomnik przyrody. Chwila wytchnienia nastąpiła na wrzosowisku, gdzie wielu uczestników wycieczki obsiadły komary i mrówki. Piski pogryzionych rozśmieszyły ocalałych szczęśliwców. Ostatnim przystankiem były różnego typu budki lęgowe dla ptaków i mini zoo.

Na koniec wyprawy, mocno zmęczeni upalną pogodą wszyscy chętnie zasiedli w cieniu do zjedzenia kiełbasek upieczonych nad ogniskiem. Spokój, cisza i możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą wywarła na młodzieży niezwykle pozytywne wrażenia. Była chwilą podziwu , zamyślenia i miłego wypoczynku na łonie natury.

Anna Zawadzka

Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z REGULAMINEM, naruszenie któregokolwiek punktu regulaminu może spowodować konsekwencje prawne, dlatego czasem warto się powstrzymać, www.naszszydlowiec.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Administrator portalu Nasz Szydłowiec zastrzega sobie prawo do moderowania komentarzy, które naruszają zasady Regulaminu.

Facebook

TwitterTagi

Instagram

© 2017 Wszystkie prawa zastrzeżone przez www.naszszydlowiec.pl

Oferta reklamowa