Instagram

W 2015 roku staraniem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca ukazał się tom wspomnień mieszkańców Szydłowca i okolic noszący tytuł „To nasze życie…" Wobec ogromnego zainteresowania tą książką Stowarzyszenie postanowiło pod tym samym tytułem wydać tom drugi.

 

Zawierałby, podobnie jak pierwszy, zarówno wspomnienia czy pamiętniki osób żyjących, jak również zachowane w archiwach rodzinnych zapiski z lat dawnych. Zgromadziliśmy już sporo materiału przedstawiającego opisy ważnych wydarzeń lub opisującego historie rodzinne.

Najstarsze, do jakich dotarliśmy i jak dotąd najciekawsze, to wspomnienia żyjącego w latach 1799 – 1866 Józefa Gluzińskiego. Są one kopalnią wiedzy o dziewiętnastowiecznym Szydłowcu, zabytkach, sądownictwie, ludziach, ciekawych wydarzeniach. Dowiadujemy się na przykład, że na początku XIX wieku Szydłowiec liczył 3798 mieszkańców , w tym 1918 chrześcijan i 2780 Żydów zamieszkujących w 50 domach murowanych i 258 drewnianych. Autor wymienia nazwiska mieszczan pochodzenia szlacheckiego, opisuje sąd miejski, w którym sędzią z wyboru mógł być nawet analfabeta, czytać i pisać umiał pisarz i instygator (dzisiejszy prokurator). Kary według prawa magdeburskiego były bardzo surowe, autor ze współczuciem pisze o nieszczęśnikach skazywanych na śmierć za kradzież czy więzionych w piwnicach pod ratuszem. Zachęcam do lektury.

Zachęcam również do przekazywania własnych wspomnień. Czekamy na nie do końca sierpnia. Można przesyłać na adres irenahanusz@gmail.com lub teksty pisane ręcznie albo wydrukowane wrzucać do skrzynki na listy umieszczonej przy ulicy Kościuszki 91. Wszelkie błędy stylistyczne czy ortograficzne usunie zespół redakcyjny.

Irena Przybyłowska - Hanusz

Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z REGULAMINEM, naruszenie któregokolwiek punktu regulaminu może spowodować konsekwencje prawne, dlatego czasem warto się powstrzymać, www.naszszydlowiec.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Administrator portalu Nasz Szydłowiec zastrzega sobie prawo do moderowania komentarzy, które naruszają zasady Regulaminu.

Facebook

TwitterTagi

Instagram

© 2017 Wszystkie prawa zastrzeżone przez www.naszszydlowiec.pl

Oferta reklamowa